Změna

Ačkoliv jsem o tom už delší dobu mluvila, reálně jsem si to představit nedokázala. Byla jsem pořád v koutku duše přesvědčená, že téma rukou je nevyčerpatelné a že snad nikdy nebudu malovat nic jiného. A pak jednoho dne jsem začala přemýšlet o novém obraze a ruce už mi do něj nepasovaly.

 Ten nápad se vloudil úplně nenápadně. Jedno lenivé popracovní odpoledne u skicáku se začala objevovat slova jako tajemství a osud a k těm slovům se hned tvořily obrazy předmětů, které je představují. Pohrávala jsem si s jejich vzájemným spojením a začala vymýšlet náměty, které symbolicky vystihují dané slovo. Skici Tajemství a Osudu byly rychle na světě a překvapivě snadno mi do konceptu nové série začaly zapadat nápady na obrazy už dávno vytvořené a odložené.

 Nedalo mi to a přemýšlela jsem, jestli bude můj záměr pochopen. A tak kamarádi i členové rodiny začali, bez jakéhokoliv úvodu či vysvětlení, dostávat otázky typu: „Co si představíš, když se řekne život? Vášeň? Síla? Moc?“ Potěšilo mě, kolik stejných odpovědí jsem dostala.

 Rychle jsem se pustila do malování, než nápad vystydne. Paradoxně první vytvořené skici zůstaly stranou a na plátně vznikly spontánní nápady. A do toho se objevila příležitost vystavovat na ostravském festivalu v galerii mladých umělců. Téma celé akce se ponese v triádě oheň – rytmus – zrod, což mi perfektně zapadá do plánu. S tímhle tempem na sebe první výstava této nové série, nazvané V symbolech, nenechá dlouho čekat.

 A pozvánka na zmiňovaný festival v dole Hlubina se tu včas objeví :-)